Materials
construction paper
scissors snacks table (store)Instructions
1. Cut construction paper into shapes children are learning.
2. Put different snacks on a table with "prices" next to each. For example, a glass
of lemonade might cost two circles, and a cheese cracker might cost a square.
3. Give each child an equal amount of shape money to buy the snacks. Each
snack can be brought only if the child gives the desired amount of shape
money to the "shopkeeper."
4. The children can eat their snacks after they "purchase" them.